ĀRPUSĒ (Outside)

Rež. Oļa Žurba | Moon Man, Tangerine Tree, Final Cut for Real, 2022, Ukraina, Nīderlande, Dānija | 79 min, 16+

Pēc tam, kad viņa mātei tiek atņemtas vecāku tiesības, 13 gadus vecais Roma rod glābiņu Ukrainas revolūcijā, kļūstot par aktīvu Maidana dalībnieku. Tā ir bīstama izdzīvošanas skola, taču pirmo reizi mūžā Roma jūtas kādam vajadzīgs. Kas notiek ar bērnu, kuram sabiedrība nav spējusi dot drošu vidi un atbalstu, lai uzaugtu par patstāvīgu cilvēku? Kā vērīgs liecinieks dzīvei ārpus sistēmas filma vedina izvērtēt, cik katrs no mums ir gatavs ieklausīties vai palīdzēt tiem, kam paveicies mazāk.

Filmu “Ārpusē” caurvij pavisam personiskas sarunas, ko režisore Oļa Žurba risina ar filmas galveno varoni. Skatītājs kļūst par liecinieku trauslam pusaudža pieaugšanas procesam, septiņdesmit minūtēs piedzīvojot septiņus filmas uzņemšanas gadus. 
Oficiālas statistikas trūkst, taču tiek lēsts, ka Latvijā šobrīd ir vairāki tūkstoši bērnu un jauniešu, kas dzīvo kritiski sliktos sadzīves apstākļos. Atbalstu ielu jauniešiem sniedz vairākas nevalstiskās organizācijas, piemēram, biedrība “OPEN Radošais Centrs” atvērusi jau 18 centrus dažādās Latvijas pilsētās, šobrīd regulāro apmeklētāju skaits pārsniedzis 500. 

Filma ukraiņu, krievu un romu valodā ar subtitriem latviešu un angļu valodā.