DABA (Nature)

Rež. Artavazds Pelešjans | Fondation Cartier pour l’Art Contemporain, ZKM – Center for Art and Media, 2020, Francija, Armēnija, Vācija | 64 min, U

Pēc vairāk nekā ceturtdaļgadsimtu ilgas klusēšanas armēņu kino klasiķis Artavazds Pelešjans pārsteidzis pasauli ar jaunu darbu. Poētiski hipnotizējošā filma veidota no videomateriāliem, kas fiksē vulkānu izvirdumus, zemestrīces, plūdus un viesuļvētras. Pelešjana monumentālais darbs ir unikāli niansēts vēstījums par dabas vareno un destruktīvo spēku. Ilūzijas graujoša elēģija cilvēcei, kas nonākusi pašas izraisīto klimata pārmaiņu gūstā.

Artavazda Pelešjana fanu pulkā ir leģendārais franču kino meistars Žans Liks Godārs, savukārt Sergejs Paradžanovs viņu nodēvējis par “vienu no retajiem pasaules kino ģēnijiem”. Pats Pelešjans Francijas laikrakstam “Le Monde” apgalvo: “Esmu pārliecināts, ka kino spēj vienlaikus runāt filozofijas, zinātnes un mākslas valodā. Varbūt tieši tas ir veselums, pēc kā tiecās senās kultūras. Es savos darbos meklēju iespēju radīt emocionālu magnētisko lauku.”

Filma bez teksta.